CEGŁA: DEKORACYJNE TOP 4 DLA WYMAGAJĄCYCH

CEGŁA: DEKORACYJNE TOP 4 DLA WYMAGAJĄCYCH

 

Cegła tworzy klimat we wnętrzu. Dodatkowo, kiedy podkreślisz nią ściany, sufit lub podłogę zamienisz wnętrze w loft bez sztucznych efektów i fałszywych wizji. Sprawdź, którą cegłę wybrać, by uniknąć aranżacyjnej wpadki.

 

Cegła zdobyła designerską sławę dzięki loftom. Nadal najpopularniejszymi pozostają te z nowojorskiej dzielnicy SoHo, na dolnym Manhattanie. Kiedyś, mniej więcej do około lat osiemdziesiątych XX w. były tańszą alternatywą dla lokali mieszkalnych. Dziś kosztują krocie (nawet ok. 18 milionów dolarów) i pożądają ich prawie wszyscy. W każdym wydaniu, starym i nowym. Nie chodzi tylko o modę, świetną lokalizację i życie w centrum wydarzeń. SoHo lofty mają swój niepowtarzalny, niebanalny klimat, który tworzą przede wszystkim mury z cegły oraz wielka przestrzeń z ogromnymi oknami, często wypełnionymi naturalnym światłem (co jest rzadkością w ścisłej zabudowie Manhattanu). Także mnóstwo architektonicznych datali, tych z historią, w stylu industrialnym, które świadczą o dawnym przeznaczeniu budynków oraz nowoczesnych, które pozwalają na pełną funkcjonalność takich loftów.

Polecamy też spacer promenadą High Line w Nowym Jorku, by zobaczyć loftowy projekt pracowni Polscheck and Partners – James Standard Hotel. Także po Brooklynie, ulicą Mckibbin. Tu pięciopiętrowe szwalnie z 1936 r. przebudowano na loftowe apartamenty, które dziś znamy z różnych wydarzeń kulturalnych oraz filmów. Na przykład kręcono tu sceny do filmu „Quiet City” Aarona Katza.

 

W Europie moda na lofty z cegłą w roli głównej zawitała w latach osiemdziesiątych. Pierwsze z nich powstały w Londynie. A już pod koniec XX wieku stały się popularne w całej Europie Zachodniej. W Wiedniu przerobiono starą gazownię na apartamenty zwane Gasometer, we Włoszech rewitalizowano fabryki włókiennicze. Podobnie było w Paryżu, Berlinie, Rotterdamie.

Rosnąca popularność loftów w dużych miastach i braki pofabrycznych, starych przestrzeni do ich adaptacji skłoniły wielu inwestorów oraz deweloperów do stworzenia nowych budynków o przemysłowej stylizacji i murami z cegły. W Polsce powstał m.in. Woronicza Qbik, Feniks Soho Factory w Warszawie, Lofty w Młynie na krakowskim Zabłociu i wiele innych.

 

Lofty kojarzą się z niezależnością i awangardą, dlatego zyskały sobie tak wielu fanów, którzy chętnie  aranżują swoje wnętrza w pofabrycznym stylu, wykorzystując do tego m.in. cegłę.

 

 

Płytki z cegły: nasz wybór

 

Bez względu na to gdzie mieszkasz, w lofcie, który znajduje się w starym budynku pofabrycznym, czy też w kamienicy lub nowym obiekcie z postindustrialną lub nowoczesną stylizacją, marzenia o klimatycznej przestrzeni możesz zrealizować między innymi dzięki płytkom z odzyskanej cegły. To dekoracja, która nadaje wnętrzu historię i wprowadza wyjątkowy klimat. Dlatego warto pokusić się o dobrą analizę cegły podczas jej zakupu. Na rynku jest mnóstwo imitacji, sztucznie wytwarzanych płytek imitujących cegłę, które często psują, a nie podkręcają aranżację.

 

Zdarzają się też mieszkania ze starymi murami z cegły. Warto je wtedy odświeżyć: oczyścić i zaimpregnować. Natomiast spośród dostępnych na rynku płytek z lica cegły polecamy 4 rodzaje, które można stylizować na stary mur. Ściany z takim dekorem świetnie sprawdzą się w różnych typach wnętrz, od surowych, industrialnych loftów, po przytulniejszą przestrzeń vintage, rustykalną, retro, skandynawską, angielską, prowansalską lub nowoczesny minimalizm. Zobacz, które rodzaje cegły polecamy, nasze top 4.

 

Płytki z lica cegły: klasyczne

Są to lica cegieł, czyli ich warstwy zewnętrzne, które pochodzą najczęściej z przełomu XIX i XX wieku z rozebranych bydynków. Takie cegły często mają przebarwienia, odpryski, nieregularną formę, nierówną powierzchnię. Ich grubość to ok. 2 cm, wysokość 6-7 cm, długość 25-26 cm. Do najpopularniejszych w Polsce należą klasyczne płytki z lica cegły: częstochowskie, wieluńskie, śląskie, toruńskie.

Klasyczne płytki z lica cegły

 

Płytki z lica cegły: miks klasyczny

To kawałki zewnętrznej warstwy płytek z cegły, o różnych długościach, które są sortowane lub nie. Mają przebarwienia, różne kolory, odpryski, nierówną powierzchnię. Miks klasyczny niesortowany to często drobne, nieprzebrane kawałki pochodzące z pozostałości różnych cegieł. Ich długość często zaczyna się już od 1-3 cm i kończy na ok. 6-10 cm. Miks klasyczny sortowany jest przebrany, a długość płytek z lica cegły to najczęściej 5- 15 cm. Zobacz ich duet z regularnym licem z cegły.

Klasyczne płytki z lica cegły z miksem klasycznym o różnych długościach

 

Płytki z lica cegły: szlifowane

To lica cegieł, które wyróżniają wyszlifowane krawędzie, prosta linia cięcia, dzięki czemu ich fugowanie jest łatwiejsze. Szlifowane płytki z lica cegły pochodzą również z rozebranych, przedwojennych budynków. Występują w różnych wersjach kolorystycznych: gotyckiej, modern loft, białej, szaro-beżowej, piaskowej, czerwonej, pomarańczowej, brązowej. Ich długość wynosi często 26-27 cm, wysokość: 6,5-8 cm, grubość : 2-3 cm.

Szlifowane płytki z lica cegły

 

Płytki ze środka cegły

To warstwy środkowa cegły, które powstają podczas cięcia cegły i obróbki mechanicznej, są często wyselekcjonowane spośród przedwojennych budynków. Mają regularne krawędzie i występuj w wielu wersjach kolorystycznych o różnych długościach: klasycznej (ok. 25-28 cm) i mini (10-12 cm). Płytki ze środka cegły można też malować lub tylko impregnować.

Płytki ze środka cegły

 

Co sądzisz o cegle, którą wybraliśmy?

 

ZOBACZ INSPIRACJE Z WYKORZYSTANIEM PŁYTEK Z CEGŁY W RÓŻNYCH WNĘTRZACH: