DRZWI PRZESUWNE BARN DOORS: MUST HAVE KAŻDEGO LOFTU

DRZWI PRZESUWNE BARN DOORS: MUST HAVE KAŻDEGO LOFTU

 

Czas na przesuwne, naścienne drzwi na prowadnicy typu barn doors. Dzięki nim Twój loft zyska nową, lepszą jakość, z modnym symbolem w stylu „made in USA”.

 

Barn doorsy są obecnie jednym z najmodniejszych wnętrzarskich rozwiązań. Ich podwójna funkcja: elementu dekoracyjnego i sposobu na podział przestrzeni skłania do coraz częstszych zastosowań w aranżacji wnętrz industrialnych, boho, vintage, czy rustykalnych. Barn doorsy przesłonią nie tylko pomieszczenie gospodarcze, spiżarnię, garderobę, pokój kąpielowy, gabinet, ale też podzielą domową przestrzeń. Sposobów na ich użycie może być wiele. Wszystko zależy od kreatywności aranżacyjnej.

 

Drzwi typu barn doors mają więcej plusów niż minusów

Wielkim zaletą barn doorsów jest możliwość montażu na każdym etapie budowy domu lub remontu wnętrza, która zależy głównie od szerokości otworu drzwi i miejsca na odsunięcie skrzydła drzwi. Barn doors to również rewelacyjny wybór dla wnętrz z wysokim stropem. Mogą mieć niestandardową wysokość ponieważ często są wykonywane na wymiar. Nie niszczą też portfela. Średnia cena kompletu  waha się w granicach ok. 2500 zł. Minusy? Drzwi typu barn doors po odsunięciu zajmują sporą część ściany oraz mają słabą izolacyjność akustyczną.

 

Wszystkie elementy drzwi przesuwnych typu barn doors można kupić w komplecie

Zestaw barn doors zawiera: prowadnicę, wózki z kółkami oraz elementy blokujące i zapewniające stabilność drzwi oraz skrzydło drzwiowe.

 

Prowadnica barn doorsów …

… Najczęściej jest stalowa lub aluminiowa. Pierwsza jest dużo tańsza, ale i gorsza – drzwi barn doors przesuwają się po niej o wiele głośniej. Montuje się ją do ściany – bezpośrednio albo za pomocą uchwytów kątowych. Materiał, z jakiego zrobiona jest prowadnica dobiera się do ciężaru skrzydła. Klasyczne prowadnice drzwi typu barn doors mają około 6 cm szerokości, ale są też cieńsze i lżejsze. Na przykład, 4-centymetrowe do drzwi dwuskrzydłowych. Długość prowadnicy zależy od szerokości otworu i liczby skrzydeł drzwiowych. Do jednoskrzydłowych musi być kilka lub kilkanaście centymetrów dłuższa niż podwójna szerokość skrzydła, by można było odsłonić cały otwór. Prowadnica drzwi dwuskrzydłowych typu barn doors nie może być krótsza niż szerokość czterech skrzydeł.

 

Skrzydło drzwiowe barn doorsów … 

… Zawiesza się na wózkach z dwoma lub czterema kółkami umieszczonymi w prowadnicy, które wykonane są ze stali (niepowlekanej lub pokrytej teflonem) albo z tworzywa sztucznego. Na przykład z twardego nylonu lub tarmonidu, który jest lepszy, twardszy i nie wyciera się w kontakcie z aluminium.  Wielu producentów barn doorsów poleca też wózki z łożyskami (np. igiełkowymi) i kółkami na trzpieniu teflonowym, które przesuwają się lżej i ciszej. Skrzydło drzwi przesuwnych naściennych powinno też być bez zawiasów. Najbardziej polecane to bezprzylgowe, choć czasami, gdy drzwi barn doors są dwuskrzydłowe stosuje się przylgowe. Zaś szerokość skrzydła (prócz miejsca i szerokości wnęki) zależy od rodzaju uchwytów do otwierania skrzydła i miejsca ich montażu. Jeśli uchwyt umieszczony jest w płaszczyźnie, skrzydło barn doors musi być o ok. 10 cm szersze niż planowany otwór. W innym razie po odsunięciu drzwi, uchwyt schowa się za ścianą. Natomiast jeśli będzie umieszczony w czole skrzydła – szerokość skrzydła barn doors może być równa szerokości planowanego otworu.

 

Przekonaliśmy Cię do drzwi przesuwnych typu barn doors? Według nas każdy loft nabiera z nimi charakteru i warto je mieć.

 

  • Archiwa