Płyta HDF (z angielskiego High Density Fibreboard) to drewnopochodny materiał, który potocznie nazywany jest lepszą wersją standardowej płyty wiórowej. Z płyt HDF tworzy się głównie panele podłogowe, meble, a nawet drzwi. Świetnie też przydają się podczas innych prac w wykańczaniu wnętrz.
Płyta HDF jest płytą pilśniową charakteryzującą się wysoką gęstością. Stosuje się ją w budownictwie i wnętrzarstwie, na przemian z innymi płytami drewnopochodnymi, takimi jak: płyty OSB, płyty MDF, płyty MFP. Płyta HDF, podobnie jak inne płyty wiórowe, powstaje w wyniku sprasowania ze sobą drobnych włókien drzewnych, łączonych ze sobą klejem syntetycznym, substancjami utwardzającym lub żywicą syntetyczną. Następnie poddawana jest wysokiemu ciśnieniu i wysokiej temperaturze.
Płyta HDF wyróżnia się na tle innych materiałów niezwykle wysoką gęstością (ponad 850 kg/m3) i twardością. To więcej niż ma drewno lite. Jednocześnie surowiec ten jest niezwykle lekki (standardowa wersja płyty HDF o wymiarach 2,5 × 2m ważyć będzie niecałe 2,7 kg). Płyta HDF przy wszystkich swoich zaletach jest także stosunkowo niedroga, co czyni z niej częsty wybór.
To dość cienka płyta (2,5 mm, 3 mm lub 4 mm), co czyni ją znacznie solidniejszą alternatywą drewnianej sklejki. Płyta HDF dostępna jest w konkretnych rozmiarach, ale można też zamówić ją na specjalny, indywidualnie dostosowany wymiar. Materiał dostosować można pod własne potrzeby, oczekiwania i możliwości.
Płyta HDF dostępna jest w większości dobrych sklepów i marketów meblowych, które oferują wysokiej jakości materiały budowlane. Zakupić ją można w odpowiednich rozmiarach lub dociętą do właściwych i pożądanych wymiarów, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.
Płyta HDF to świetny wybór podczas remontów wnętrz mieszkań lub domów. Znakomicie sprawdza się w roli blatów (zarówno kuchennych, łazienkowych, jak i blatów do biurka czy stołu), a także jako panele podłogowe, półki ścienne i na regale i różne części składowe mebli użytkowych.